2022 Ocak Nafaka Artış Üfe Oranı

Faiz Gelir Kaybı Düşüş Banka Kazanç Stres Depresyon Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

2022 Ocak Nafaka Artış Üfe Oranı

Nafaka Artış Üfe Oranı

ÖNEMLİ!

BU YAZI BİLGİLENDİRME AMAÇLI OLUP OFİSİMİZİN ÇALIŞMA ALANI DIŞIDIR.
LÜTFEN BU KONUDA OFİSİMİZİ ARAMAYINIZ.

2022 Yılı Üfe Tüfe Oranları

Ocak – 2022 Üfe(%) Tüfe(%)
Bir Önceki Aya Göre 10,45 11,10
Bir Önceki Yılın Aralık Ayına Göre 10,45 11,10
Bir Önceki Yıla Göre 93,53 48,69
Oniki Aylık Ortalamalara Göre 49,93 22,58

Nafaka mevzuatı yeniden düzenlenerek yasalaşması bekleniyor. Nafaka ödemekle mükellef on binlerce mağdur, süresiz nafakanın son bulması için umutla bekleyişini sürdürüyor. Nafaka ödeyenlerin konu ile alakalı Aile Bakanlığından gelecek haber bekleyişleri sürüyor. Boşanma sonrası erkeklerin ömür boyu eski eşine para ödemesini öngören süresiz nafakanın ne zaman kaldırılacak?

ÜFE Oranına Göre Nafaka Hesaplama Programı

Nafaka hesaplamasında Türkiye İstatistik Kurumu Tüik Üfe oranları baz alınarak ödeneğin miktarı belirlenir. Tüik tarafından her yıl 12 aylık yayınlanan Üfe ortalaması oranında artış yapılarak hesaplanan nafaka hesaplamaları da kişinin gelir durumuna ve kusurlu olup olmadığına göre Aile hakimi tarafından verilen karara göre bağlanır.

Eğer boşanma kararında Nafakanın önümüzdeki yıllarda yeniden hükme gerek kalmaksızın TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında arttırılması kararı verildiyse bu durumda nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak her yıl aynı ayda olmak üzere TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranında geçerli nafaka miktarının arttırılması gerekmektedir. Başka bir karar verilmediyse bu karara göre nafaka artırımı yapılmaktadır.

Nafaka artış oranları her yıl Tüik tarafından açıklanan Üfe oranlarının artışına göre yeniden hesaplanır. Ufe deki artış oranı nispetinde nafaka miktarı rakamları üzerine uygulanmaktadır. Eğer bağlanan nafaka aylık olarak düzenli bir şekilde ödenmiyorsa icra takibi başlatıldıysa bu durumda icra müdürlüğü gerekli hesaplamayı yapacaktır.

Örneğin; 2022 OCAK Ayına ait Üfe %20 açıklandıysa bu durumda hesaplama aynen şu şekilde olacaktır.

Bağlanan nafaka 200 TL olsun.
Tüik açıklanan TüFE artış oranı da % 20 olduğunda;
200X 20/100: Artış Miktarı (40) bulunur.
Nafaka 200 + Artış miktarı 40= 240 TL Nafaka alacağı hesaplanmış olur.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

4/5 - (2)

Bu gönderiyi paylaş

Gelişmeleden Haberdar Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments