Tazminat HukukuTrafik Kazası

Trafik kazasında yaralanan ev hanımının tazminatı hakkı var mı ?

Her ne kadar kaza tarihinde kazançları olmasa da, ev hanımlarının da, iyileşme süresi için geçici iş göremezlik zararları (kazanç kaybı) olduğuna ve bu zararın AGİ ilavesiz net asgari ücret üzerinden hesaplanması gerektiğine dair Yargıtay kararını paylaşıyoruz.

Konuya ilişkin Yargıtay 17. H.D. 2016/901 E. 2019/295 K. Sayılı kararı incelendiğinde

Somut olayda davacının kaza tarihinde herhangi bir işte çalışmadığı, ev hanımı olduğu dosya kapsamı ile sabittir. Mahkemece hükme esas alınan aktüer raporunda davacının ev hanımı olduğu ve asgari ücret düzeyinde gelir elde elde edeceği kabul edilerek hesaplama yapılması yerindedir. Ancak anılan raporda ücretin netleştirilmesi sırasında asgari geçim indiriminin dikkate alınması hatalı olmuştur.

Davacının zararının hesaplanması sırasında esas alınan asgari ücret, bir çalışmanın karşılığı değil ekonomik bir değer taşıyan yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin karşılığıdır. Hal böyle olunca da ücretle fiilen çalışanlara uygulanmak için getirilen asgari geçim indiriminin, ücretli bir çalışmanın söz konusu olmadığı ev hanımı olan davacının uğradığı zararın hesaplanması sırasında dikkate alınamayacağı açık ve seçiktir

Buna göre davacının geçici ve sürekli iş göremezlik zararına ilişkin hesaplamada Asgari Geçim İndirimsiz asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmak üzere hükmün bozulmasına karar vermek gerekmiştir…”

Konu hakkında yorum yapabilir değerli görüşlerinizi aşağıda paylaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?