Şiddetli Geçimsizlik Olarak Kabul Edilen Boşanma Sebepleri

Kadına Şiddet Taciz Tecavüz İstismar Dövme Darp Stres Depresyon Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Şiddetli Geçimsizlik Olarak Kabul Edilen Boşanma Sebepleri

Şiddetli geçimsizliğin veya evlilik birliğinin temelinden sarsılmasının pek çok nedeni vardır. Şiddetli geçimsizlik ya da evlilik birliğinin temelinden sarsılmasi olarak kabul edilen ve boşanma sebebi sayılan durumlara ilişkin örnek yargı kararlarını paylaşalım.

Öyleyse başlayalım.
1-Erkeğin, eşine fiziksel şiddet uyguladığı, yalın ayak evden ayrılmasına sebep olduğu, ailesiyle görüşmesini kısıtladığı anlaşılmaktadır. Bu halde evlilik birliğinin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.

(Y2HD-K.2017/2186)

2-Davalı erkeğin birlik görevlerini yerine getirmediği, eşinin hamileliği ve doğum sonrası eşi ve ortak çocukla ilgilenmeyerek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurlu olduğunun anlaşılmıştır.

(Y2HD-K.2016/14258)

3-Kocanın eve genellikle alkollü vaziyette ve geç saatte gelip erken saatte çıktığı, müşterek çocuk Ahmet Can yanında onun özenmesine yol açar şekilde alkollü içki içtiği olayda evlilik birliği temelinden sarsılmıştır.

(Y2HD-K.2011/1518)

4-Kadının, annesinin evliliğe müdahalesine izin vermesi ortak hayatı temelinden sarsacak ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik olarak kabul edilmiştir.

(Y2HD-K.2017/3565)

Kadına Şiddet Taciz Tecavüz İstismar Dövme Darp Stres Depresyon Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

5-Davacı kadının ailesinin eşine hakaretine sessiz kaldığı boşanmaya sebebiyet veren olaylarda davalı erkeğin ağır kusurlu olduğu anlaşılmaktadır.

(Y2HD-K.2017/11348)

6-Kadının eşine hakaret ettiği, davacı erkeğin ise eşine ve ailesine hakaret ettiği ve evin kilidini değiştirdiği anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu duruma göre evlilik birliğinin sarsılmasına sebebiyet veren olaylarda erkek ağır kusurludur.

(Y2HD-K.2018/8793)

7-Kadının eşinin sevmediğini söylemesi evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olur.

(Y2HD-K.2017/3345)

8-Kadının agresif olduğu ve eşine karşı saygısız davrandığı hallerde evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır.

(Y2HD-K.2017/3388)

9-Bir eşin diğer eşe gerçek dışı olgular isnat etmesi, yani iftira atması kusurlu bir hareket olup ortak hayat sürdürülemeyecek derecede evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğunu kabul etmek gerekir.

(Y2HD-K.2013/9456)

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

Gelişmeleden Haberdar Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.