Kavga Eden İşçi Tazminatını Aldı!

Gaziantep İş Davası Avukatı İşçi Avukatı
Müvekkilimiz yaklaşık 12 yıldır işyerinde amir pozisyonunda çalışmaktadır.
Emri altındaki işçilerden biri ise sürekli problem çıkarmakta ve talimatlara uymamaktadır. Hatta bu işçinin defalarca başka işçilerle de kavgası olmuş  ve işyeri tarafından bu olaylar görmezden gelinmiştir. Olay günü müvekkilin verdiği talimatı yerine getirmeyen bu işçi ,müvekkilin uyarısına da küfürlü cümleler ile tepki vermiştir. Müvekkil olayı kendi üst amirine intikal ettirmiş ise de birbirinizi idare edin şeklinde bir geçiştirme ile müvekkil işyerinden beklemediği bir yanıt almıştır. Çattık belaya dersiniz ya, müvekkilin de belası başında dolaşmaktadır.
 
Müvekkil ya sabır der, bir sıkıntı olmadan şu gün bitse de eve gitsem der, susar sabreder.
Sonunda gün bitmiştir müvekkil kazasız belasız kurtuldum derken bahsi gecen işçi bu sefer işçilerin bulunduğu serviste müvekkile fiziksel saldırıda bulunur, müvekkil gayri ihtiyari olarak refleksle adamı başından atar ama bizimkinin üstü başı parçalanmıştır bile. Olan olmuştur ve bela gelip müvekkili bulmuştur.
 
İşyerinde tutanaklar tutulur,  anlamadan dinlemeden müvekkili isten çıkarırlar. Tabi işyerine de fırsat doğmuştur; 12 yıllık çalışması olan ve maaşı da yüksek bir isçi tazminatsız işten çıkarılacaktır. Çıkarılır da hemen.
Diğer işci de çıkarılır tabi, hani gerçekten suçlu olan. O da çok işe yaramıştır hani, bu olaydaki işveren mutludur bile.
 
Müvekkil baktı ki düzen aleyhine kurulmuş,
 
Tatar Ramazan edasıyla …ben bu oyunu bozarım arkadaş…. der.
 
Şaka bir yana hakkını mahkemede arama yolunu seçer müvekkil. Gelsin yanımıza anlatsın derdini,  biz dinleriz uzun uzun,  haklıysa çözüm de buluruz evelallah! 
 
Evet gerçekten de muvekkilin haklı olduğu çok nokta vardır. Aynı isçi müvekkilden  önce başkaları ile de kavga etmiştir ama hakkında tutanak dahi tutulmamıştır,  olay günü  müvekkile yönelik ilk davranışlarında dab uyarılmamıştır dahi. Tedbir alınsaydı bu işçi müvekkile bela olamayacaktır.  Sonrasında meydana gelen olayda işçilerden birisinin 12 yıllık işci denk gelmesi de işyeri tarafından fırsat bilinip güya kurallar uygulanmıştır. 

     Mahkeme uzun sürdü elbet ama anlatılan tüm bu durumlar tartışıldı, tabi mesele kavga olunca dava aşaması da bir hayli zor geçer . Sonuçta  mahkeme müvekkilin yaklaşık 12 yıllık çalışmasında tek bir olumsuz davranışının ya da hakkında tutulmuş tek bir tutanağın dahi olmayışını dikkate alarak ve saydığımız şekilde işverenin daha kusurlu ve ihmali olduğu kanaatine vardı. Bu değerlendirme ile mahkeme  12 yıllık çalışması olan müvekkilin kavga edip isinden olmak istemeyeceği sonucuna ulaştırdı ve bu olayda  müvekkil haklı bulundu. 
 
Aman diyeyim,  insanın lambasını söndüren bir rüzgar olan öfke rüzgarına kapılmayın , her zaman müvekkilin olayında olduğu gibi şeyler olmaz, yılların emeği çöp olmasın Alimallah! 
 
Olayı hikayelemeden çıkarak biraz da hukuki dille anlatalım dilerseniz ! 
 
İş yaşamında karşımıza çıkan olaylardan birisi de kavga !
 
Temelinde yatan çok fazla neden var aslında. Fırsat eşitsizliği sebebiyle yaşanan kırgınlıklar, yoğun stres altında geçen çalışma ortamının doğurduğu gerginlik hali, uyum problemleri,  bazen işten çıkarmak için bahane arayan kişinin üzerine oynamak,  kişiler arasındaki rekabet kaynaklı kıskançlıklar,  iş yükünün fazla olması, kapasite üstünde ve altında iş yapmak, olumsuz çalışma ortamı, çalışılan işten keyif almamak, yöneticinin liderliğe uymayan davranışları veya çalışma arkadaşlarının davranışları gibi daha da örneklerini artırabileceğimiz çeşitli etkenler maalesef kavga olayı ile neticelenmekte.
 
Esasen öfkenin zarara dönüştüğü an kavganın başladığı andır da denilebilir. Öncesinde geçen süreçte psikolojik açıdan yaşanan kavga hali , fiziksel temasa dönüştüğü an olanlar olur. Eskiler boşa dememiş ; öfkeyle kalkan zararla oturur.
 
Peki ne yapmalı,  üzerime üzerime geliyorlar, olmaz baskı ve eziyetle  lafların da bini bin para. Biz de insanız gırtlağımıza basıyorlar ,tepki vermeyeceğiz mi ? Kendimi savunmayayım mi ? gibi dediğinizi duyar gibiyiz.
 
Evet bazen sabretmek çok zordur ama akıllı davranabilmek önemli. Burada kişinin kendisine büyük iş düşer,  iş yerinde yaşadığı sıkıntılı süreci iyi süzmeli  ve tedbirini ona göre almalı. Olayların daha kötü bir yere varacağı artık belliyse (örneğin sıradaki olayın bir kavgayla bitecek duruma gelinmesi gibi ) , haklı iken haksız duruma düşmemek için gerekirse yaşanan olayları haklı gerekçe göstererek iş akdine son vermenizi dahi tavsiye ederiz. Nitekim başınıza gelen bir kavga olayında suçsuzluğunuzu ispat etmek yerine hakkınızda uygulanagelen baskı ve mobbinge konu olayları ispat etmek yeğdir. Nitekim kavga olayının bir de ceza hukuku boyutu olacaktır.
 
Peki her şeye rağmen işyerinde kavga olayı yaşandı, şu halde haklarım nelerdir diye sorulacak olursa ;
 
  1. işyerinde ve işyeri sayılacak yerlerde meydana gelen kavga olayında işveren her iki işçiyi de kural olarak bildirimsiz ve tazminatsız işten çıkarma hakkına sahiptir.
  2. Kavga olayında işveren fesih hususunda işçilere eşit davranma borcu altındadır. Yani kural olarak işveren bir işçiyi işten çıkarıp diğerini çalıştırmaya devam edemez. Bunu yaparsa çıkardığı işçi için kıdem ve ihbar tazminatı haklarını ödemelidir.
  3. İşyerinde meydana gelen kavga olayında işverenin kusuru olmamalıdır. Bu durum işverenin işçiyi gözetme borcundan kaynaklanır. Daha açık ifadeyle işyerinde kavga yaşanmaması için işveren gerekli tüm tedbirleri almış olmalıdır.
    Bunu basit bir örnekle açıklarsak,  iki uyumsuz işçinin sürekli geçimsizliği bilinen bir durumsa, öncesinde bu işçiler hakkında gerekli uyarılar yapılmalı,   bu işçiler gerekirse başka bölümlerde ya da vardiyalarda çalıştırılmalıdır. Çözüm önerileri artırılabilir. İş  sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin yani sıra mümkün mertebe işçilere birlikte çalışma olgusu ile ilgili eğitici ve öğretici seminerler veya programlar verilmesi de oldukça faydalı olacaktır.
  4. İş yerinde kavga öncesinde meydana gelen olaylar veya problemlerin kavgaya dönüşmesine mahal vermemek adına etkili çözümler üretilmiş olmalıdır. Kavga ben geliyorum diyorsa bu duruma sessiz kalmak  işveren açısından ihmali bir davranıştır.
 
Her somut olay elbette kendi içerisinde değerlendirilecekse de kavga nedeniyle işten çıkarılan bir işçinin açtığı iş davasında yukarıda saydığımız tüm durumlar etraflıca değerlendirilmelidir.
 
Bizim olayımızda etraflıca yapılması gereken tüm bu önemli tartışmaları mahkemeye sunduk , mahkeme de titizlikle araştırdı,  tartıştı ve gerçekten de olayın altında yatan gerçekler gün yüzüne çıktı ve müvekkil haklı bulundu .
 
Siz siz olun başınıza gelen olayda yalnız kalmayın,  adalet arayışınızda  o kapıyı bir avukatla açın, bazen hakkınızı aramak yetmez, doğru yoldan gitmeyi bilmek daha önemlidir.
 
Gideceğiniz yolda ayağınıza taş değmesin,  isiniz rast gelsin,  sağlıcakla kalın dostlar…

YAZILI VE GÖRSEL BASINDAKİ RÖPORTAJ VE HABERLER

Uzman Arabulucu Avukat Abdulkadir AKILLAR Gaziantep Anlaşmalı, Çekişmeli Boşanma, Ceza, işçi, tazminat, idari dava, velayet, miras, tüketici avukatı

Avukat Abdulkadir AKILLAR, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine Türkiye derecesiyle girerek kısa sürede başarılı bir şekilde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Gaziantep Barosuna kayıtlı olarak “Çukur Mahallesi Dr.Mecit Barlas Caddesi Suburcu İş merkezi Kat:2 No:6 Şahinbey / Gaziantep” adresinde Avukatlık Ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti vermektedir.

Avukat Abdulkadir AKILLAR Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabulucular Siciline Kayıtlı Uzman Arabulucu olarak da görev yapmaktadır. Arabuluculuk Vasfında

Banka ve Finans Hukuku, İnşaat Hukuku ile Enerji Hukuku Uzman Arabuluculuk kapsamında da çalışmaları devam etmektedir.

Arabuluculuk vasfı yanı sıra Aktüerya Uzmanlığı Hesap Bilirkişilik vasfı ve eğitimi de bulunmaktadır.

Özel çalışma ise Aile ve İş Hukukudur. Gaziantep ilinde özellikle Aile Hukuku ve İş Hukuku alanında ön plana çıkmış ve bu alanda gerek meslektaşları gerekse de vatandaşlar tarafından bilgisi ve deneyimi rağbet görmektedir.

Akıllar Hukuk Bürosunda kurucu ortak olarak Aile Hukuku, İş Hukuku alanlarında hizmet vermekte ofisin diğer ekibi ise  Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Bilişim Suçları, İdare Hukuku, Fikri Haklar , Tüketici Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Miras Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, İcra Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Vergi Hukuku, KVKK, Trafik Hukuku, Sağlık Hukuku gibi diğer hukuk alanları da dahil branş branş ayırarak her branş için de alanında uzman bir avukatla çalışmanızı sağlayacak bir sistemle hukuk hayatına devam etmektedir.

En karakteristik özellikleri arasında azimli, iştiyaklı, sıkı takipçi oluşu ve her zaman ulaşılabilir olması yer almaktadır.

Müvekkillerine vermiş olduğu hukuki süreç hakkındaki detaylı bilgilendirmeler ve sürecin tüm olasılıkları ile ilgili aydınlatmalar ile başarılı sonuçlar kendisini memnuniyet oranı çok yüksek avukat seviyesine taşımıştır.

Toplumun genelini ilgilendiren birçok davada başarı yakalamış ve hatta NTV, TRT 1, Anadolu Haber Ajansı, Show TV, Milliyet, Hürriyet, Yeni Şafak, DHA, Haber 7 ve diğer TV Kanalları ve Haber Siteleri ve Genel/Yerel Gazetelerde bu davalar yayın konusu edilmiş ve kendisinden çeşitli tarih ve zamanlarda röportajlar alınmıştır.

İngilizce bilmektedir. Ayrıca Arapçası orta düzeyde olsa da tercüman eşliğinde Arap müvekkilleri ağırlamaktadır.

Düzenli olarak çeşitli yayın alanlarında makaleler yazmaktadır.

Avukat Abdulkadir Akıllar’dan hukuki hizmet almak istemeniz durumunda sitemizde belirtilen iletişim adreslerinden kendisini ya da ofisimizi arayabilirsiniz.

Gündem Olan Diğer Davalarımız

Gaziantep Boşanma Avukatı

Kayınbabanın cenaze törenine gitmemek bir boşanma sebebi mi? Habere konu olmuş davanın detayları yazımızda.

Gaziantep İş Davası Avukatı İşçi Avukatı

İşçiden haksız ve usulsüz olarak alınan istifa dilekçesinin hükmü nedir? Bu konuda emsal teşkil eden dava detayları yazımızda…

Gaziantep Boşanma Avukatı

Kefillikte eş rızası olmadığı taktirde sonuçların ne olacağına dair Avukatlık Ofisimizce takibinin gerçekleştirildiği örnek davanın kamuoyuna yansımaları…

Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button