Tüketici Hukuku

Ölen Kişinin Tüketici Kredisi Borcundan Sigorta Şirketinin Sorumluluğu

Kredi Hayat Sigortasının Olması Durumunda

Kredi alınırken kredi hayat sigortası kişi için mecbur olmamakla beraber, bankalar yaptırılmasını tercih etmektedir. Hayat sigortası konut, ihtiyaç veya araç kredisi olmaksızın yapılabilmektedir. Kredi çekecekler için de bu doğru bir tercihtir. Çünkü borçlunun ölmesi durumunda tüm borçlar sigorta tarafından ödenmektedir.

Bazı istisnai durumlarda kişinin kredi hayat sigortası olsa dahi borç ödemesi sigorta şirketi tarafından yapılmamaktadır.

Bu durumlar şunları içerir:

• Borçlu kişinin ölümünde intihar şüphesi bulunuyorsa sigorta ödeme yapmayı reddedebilir. Böyle bir durumda otopsi yapılması istenmektedir.

• Kredi kullanan borçlu kişi mevcut bir hastalığı olduğu halde bunu poliçede belirtmemişse, sigorta şirketi kişinin ölümü sırasında söz konusu hastalığı olduğunu tespit ederse ödeme yapmayabilir.

Kredi Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ödenen Kredi Borcu Geri Alınabilir Mi?

Kredi Hayat sigortasının olması kişinin tüm kredi borcunun ödeneceği anlamına gelmektedir. Bu gibi bir durumda, kredi borcunun bir bölümünü ödemiş ve sonrasında vefat etmiş kişinin ödediği kredi miktarı mirasçılarına geri verilmektedir.

Ancak sigorta şirketlerinin sözleşmelerinde yer alan ek maddeler nedeniyle ödenen kredi tutarının bir kısmını ya da tamamını mirasçılara ödemeyi reddedebilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda sözleşmeyi incelemesi ve yol göstermesi için bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Ödemeyi almak için vefat eden borçlunun ölüm belgesi ile beraber veraset ilamında bulunan kişilerin bankaya başvurması gerekmektedir. Eğer sigorta bu durumda da ödeme yapmıyorsa yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişinin kredi kartı borcu eğer kredi kartı alırken borçları için bir hayat poliçesi satın aldıysa borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar poliçede bildirilmiş olan teminat miktarı tutarı kadardır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden yapıldıktan sonra varsa geriye kalan tutar vefat eden kişinin yakınlarına devrolur. 

Ölen kişinin mirasçılarının yapması gereken, ölen yakınlarının ölüm kağıdıyla birlikte banka şubesine giderek borç durumunu bakmaktır. Daha sonra ise sigortası olup olmadığını öğrenerek eğer sigorta yaptırılmışsa evraklarla bankaya başvurulmalı. Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemezlerse redd-i miras yaparak kredi kartı borcunu da ödemekten muaf olabilirler.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button