İş Hukuku

Maaş Bordrolarında Fazla Mesai 0 Olarak Gözüküyorsa Ne Olur ?

Bordrolarında Fazla Mesai 0 Olarak Gözüküyorsa ya da hiç gözükmüyorsa ne

YARGITAY

9. Hukuk Dairesi

Esas No: 2017/13171

Karar No: 2019/22452

Tarihi: 16/12/2019  

İmzalı Ücret Bordrolarının Bir Kısmında Fazla Çalışma Bölümünde “0” Rakamının Yazılı Olması Nedeniyle Bu Dönem İçin Fazla Çalışma Hesabının Yapılmasının Gerekmesi » 

Ödenmeyen Fazla Çalışmaların Haklı Fesih Hakkı Vermesi Nedeniyle İşçiye Kıdem Tazminatı Ödenmesinin Gerekmesi  

Davacı işçi iş sözleşmesini ödenmeyen fazla mesai ücretleri ile ağır çalışma koşullarının bulunduğunu ileri sürerek haklı nedenle feshettiği iddasıyla kıdem tazminatı ve bir kısım işçilik alacakları talebinde bulunmuş, mahkemece ağır çalışma koşullarını ispatlayamadığı, fazla çalışmaların karşılığının imzalı ücret bordroları ile ödendiği gerekçesiyle işçi tarafından yapılan feshin haklı olmadığı sonucuna ulaşılarak kıdem tazminatı talebinin reddine karar verilmiştir.

Davacının çalışılan süre ile ilgili ücret bordrolarının tamamı dosyaya sunulmuş olup bordroların bir kısmında fazla çalışma ücreti tahakkuku yer alsa da bazı bordrolarda fazla çalışma bölümünde “0” rakamı yazılıdır. Bu durumda fazla çalışma tahakkuku içermeyen bordro dönemleri için tanık beyanlarına göre hesaplama yapılmalıdır.

Dosya içinde yer alan bilirkişi raporunda haftalık 3 saat fazla çalışma yaptığı belirtilmiş olup sözü edilen rapor bir değerlendirmeye tabi tutularak tahakkuk bulunmayan aylar bakımından fazla çalışma ücreti hesaplanmalı ve istekle ilgili hüküm kurulmalıdır.

Davacının iş sözleşmesini 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24/II-(e) bendi uyarınca haklı nedenle feshettiği kabul edilerek kıdem tazminatı talebinin de hüküm altına alınması gerekir.  

2022 Yılı Aylık Maaş Hesaplaması

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button