Genel

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar Ne Demektir ?

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar Ne Demektir ?Takipsizlik kararı, hukuki anlamda temas halinde bulunan vatandaşların karşılaştığı durumlar arasında yer almaktadır. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar olarak da bilinen takipsizlik kararı, hukuki anlamda bazı anlamlara gelmektedir. Peki, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar olarak da bilinen takipsizlik kararı nedir, ne anlama gelmektedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.
Cumhuriyet savcısı önüne gelen her olayda dava açmakla yükümlü bir memur değildir.
Olayları hukuk bilgisi ile tartar, ortada bir suç olup olmadığını ve suç varsa failini tespit etmeye yetecek delil olup olmadığını değerlendirir ve dava açıp açmamaya karar verir.
Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, Cumhuriyet savcısının ilgili olay hakkında dava açmamaya karar verdiğini gösterir. Bu karara itiraz etmek mümkündür.
Yani mağdur veya suçtan zarar görenler cumhuriyet savcısının kararının kaldırılıp, ilgili hakkında dava açılmasına karar verilmesi sağlamak için en yakın Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına başvurabilirler. Ağır ceza mahkemesinin itiraz hakkında verdiği karar kesindir.  Bu karar hakkında herhangi bir başka makama başvuru yapmak mümkün değildir.

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button