İşverene Uyarı! Kısa Çalışma Ödeneğinde Yapılacak İstismarın Büyük Cezası Var!

İşverene Uyarı! Kısa Çalışma Ödeneğinde Yapılacak İstismarın Büyük Cezası Var!

İşverene Uyarı! Kısa Çalışma Ödeneğinde Yapılacak İstismarın Büyük Cezası Var!Salgın döneminde işverenlere ve çalışanlara destek vermek amacıyla ödenen kısa çalışma ödeneklerinde bazı işverenlerin aykırı davrandıkları ortaya çıktı. Bunun üzerine ortaya çıkabilecek istismar durumuna karşılık olarak büyük yaptırımlar geliyor.
Salgın döneminde hem çalışanların hem de işverenlerin yaşamış oldukları büyük ekonomik daralmaya hükümet yardımcı olmak istedi. Hükümet tarafından tanınan haklar ve destekler kapsamında kısa çalışma ödeneği hayata geçirildi. Salgın sürecinde pek çok işveren ve çalışanın zor durumda kalması bu sayede engellenmiş oldu ancak bu durum yine de bazı tartışmalara neden oldu.
Bazı işverenlerin kısa çalışma ödeneğini istismar ettikleri ve üzerinde hak sahibi olmak istedikleri belirlendi. Bu durum yapılan pek çok şikayet ile gündeme gelmiş oldu.
Haksız Kazanç İşverene Dükkan Kapattırabilir!
Şimdilerde pek çok işyerinin kısa çalışma ödeneği şartlarından sorunsuz bir şekilde faydalandığı biliniyor. Ancak gelen şikayetler ve yapılan denetimler sonucunda bazı usule aykırı olan durumların tespit edildiği açıklandı. Özellikle küçük olan işletmeler tarafından bu durum istismar edilmeye devam ediliyor.
Bazı işyerlerinde işçilerin tam zamanlı olarak çalıştırılmalarına rağmen bu süreçte kısa çalışma ödenekleri aldıkları belirtildi. Bu durumda gelen şikayetlerin artması üzerine hükümet harekete geçti. Bu gibi durumların tespit edilmesinin ardından yaptırımlarının son derece sert olduğu belirtildi.
Uygunluk tespitleri ödemelerin hızlı yapılması için beklenmiyordu ancak bu durum uygunluk tespitlerinin yapılmadığı anlamına da gelmiyor. Bu süreçte incelemeler devam ediyor. Denetimlerin yapılmasının ardından işverenlerin uğradığı zararlar kalem kalem incelenecek ve ardından bir rapor oluşturulacak. Bu durumda ödemelerin hukuka uygun olarak yapılıp yapılmadığı belirlenecek.
Ortada hileli bir durumun olması, ödemelerin fazla alınması ve yeterince yapılmaması gibi durumlar karşısında gecikme zammı ile birlikte SGK prim borçları ödenecek. Bununla birlikte sigorta prim ve teşviklerinden bir süre yararlanılmayacak.
Ayrıca zararın tespit edilmesinin ardından büyük hilelerin oluşması halinde ise işyerinin kapanma tehlikesinin de bulunduğu belirtildi.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.