İş Hukuku

İşçinin İkramiye Hakkı

İkramiye, işverenin işçilere, yaptıkları işten duyduğu memnuniyet veya işçi-işveren bağlılığını belirtmek için veya özel vesileler nedeniyle ek bir ücrettir.

İşverenin yasal olarak işçilere bir ikramiye ödeme yükümlüğü bulunmamaktadır. Ancak, İşveren ikramiye ödemesi yaparsa, eşit işlem yapma borcu nedeniyle aynı durumdaki işçiler arasında bir ayrım yapmadan ikramiye ödemesi gerekir.

9.Hukuk Dairesi

2015/18009 E. ,2017/22141 K.

“İşçinin işyerine olan katkıları sebebiyle işverenin memnuniyetini ifade etmek üzere bir defa veya dönemsel  olarak belli zaman dilimlerinde ya da işçiyi ilgilendiren doğum, ölüm, evlenme gibi nedenlere bağlı olarak yapılan ücretin eki niteliğindeki ödemeler ikramiye olarak ödenen primden farklı olarak ikramiye genel bir nitelik taşır ve uygulamadan işyerinde çalışan tüm işçilerin yararlandığı, başka bir anlatımla , işveren tarafından ayrımı haklı kılan  geçerli nedenler olmadığı sürece ikramiye uygulaması gerektiği ikramiyelerin ödendiğini ispat yüklü işveren üzerindedir”

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu

İkramiye

MADDE 405-İşveren, bayram, yılbaşı, ve doğum günü gibi belirli günler dolayısıyla işçilerine özel ikramiye verebilir. Ancak işçilerin ikramiyeyi istem hakları bu konuda anlaşmanın veya çalışma şartının ya da işverenin tek taraflı taahhüdünün varlığı halinde doğar. Hizmet sözleşmesi ikramiyenin verildiği dönemden önce sona ermişse, ikramiyenin çalıştığı süreye yansıyan bölümü ödenir.

9. Hukuk Dairesi 2016/31026 E. , 2020/1631 K.

“Her durumda ikramiyelerin tek taraflı olarak işverence ortadan kaldırılmasıyla ya da azaltılması mümkün olamaz. İkramiyeler yönünde işçi aleyhine çalışma koşullarında değişiklik, 4857 sayılı Yasanın 22. Maddesi kapsamında gerçekleştirilmelidir. İşçinin ikramiyeye hak kazanması için işyerinde ikramiye ödemesi gerektiren dönemin sonuna kadar çalışmış olması gerekmez. İşyerinde çalışan süreyle sınırlı olmak üzere işçinin ikramiye talep hakkı vardır.”

Bu konu hakkındaki benzer makalelerimiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button