İş Hukuku

İhbar tazminatı nedir ve nasıl hesaplanır ?

 

İhbar tazminatı nedir ve nasıl hesaplanır ?

İşçi işveren tarafından kendisine haber verilmeden işten çıkarıldığında ihbar tazminatı almaya hak kazanıyor. Peki, ihbar tazminatı nedir? İhbar tazminatı hesaplama ile ilgili bilinmesi gerekenler.

İHBAR TAZMİNATI NEDİR?

İş sözleşmesi işçi veya işveren tarafından sonlandırılırken işçinin işyerindeki kıdemine göre, ya belli bir süre önceden bildirimde bulunması ya da bu süreye ait ücretin diğer tarafa peşin olarak ödenmesi gerekmekte olup, uygulamada bu düzenlemeye ihbar süresi ve ihbar tazminatı denilmektedir.

İHBAR TAZMİNATI HESAPLAMA

İş Kanunu’nun 13. maddesine göre işçi veya işveren, hizmet sözleşmesini aşağıda belirtilen bildirim sürelerine uymadan sona erdirirse, bildirim sürelerine ait ücret tutarını ihbar tazminatı olarak öderler. İhbar tazminatı, işçinin hizmet süresine bakılarak hesaplanır. İş Kanunu’na göre ihbar tazminatının hesaplanmasında esas alınacak süreler şu şekildedir.– 6 aydan az çalışanlar için 2 hafta– 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışanlar için 4 hafta– 1,5 ile 3 yıl arası çalışanlar için 6 hafta– 3 yıldan fazla çalışanlar için 8 haftaİhbar süresi tespit edildikten sonra bu süreye karşılık gelen aylık brüt gelir giydirilmiş aylık brüt ücret üzerinden hesaplanır. Gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılır.

Örneğin son 30 günlük brüt maaşı 2.000 TL olan ve 6 yıl çalışan bir işçiye:8 haftalık brüt ücreti kadar ihbar tazminatı ödenmelidir,2.000 / 30 gün = 66,6 TL günlük,66,6 x 7 gün = 466,2 TL haftalık,8 hafta x 466,2 = 3.729,6 TL Brüt İhbar TazminatıGelir vergisi: 3.729,6 x %15 = 559,44 TL,Damga vergisi: 3.729,6 x %0.66 = 24,6 TL,3.729,6 – (559,44 + 24,6) = 3.145,56 TL net ihbar tazminatı ödenir.

Bu süreler asgari olup sözleşme ile artırılabilir. İş sözleşmesini kendi isteğiyle sona erdiren taraf, ihbar tazminatı isteyemez, Fazla mesai ücreti, genel tatil ücreti ve hafta tatili ücreti gibi ücretler, ihbar tazminatının hesaplanmasında dikkate alınmaz. İhbar tazminatından sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Bunun dışında her hangi bir yasal kesinti yapılmaz.

Bu konuhakkında benzer makaleler için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button