Faizsiz ev alma sisteminde sözleşmeyi fesih ve organizasyon ücretinin iadesi

Tüketici Cayma Kira Sözleşmesi Kontrat Ev Anlaşma Emlak Emlakçı Banka Mortgage Kredi Faiz Kefil Anahtar Eminevim Fuzulev Pamukev Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

Faizsiz ev alma sisteminde sözleşmeyi fesih ve organizasyon ücretinin iadesi

Günümüzde oldukça yaygınlaşan faizsiz ev alma vaadiyle kura usulü/çekiliş usulü sistemle çalışan şirketlerin fayda sağladığı kişiler kadar mağdur ettiği kişilerin de olduğu görülmektedir

Bu şirketler sözleşmeye cayma halinde organizasyon ücreti iade edilmez diye hüküm koymakta ve sözleşmeden her ne sebeple olursa olsun cayılırsa bizi ilgilendirmez şeklinde tavır sergilemektedirler, oysaki sözleşmede geçen caymaya ilişkin bu hüküm haksız şart niteliğindedir.

A Makale Resimleri Gaziantep Avukat Abdulkadir Akillar 75

Konu hakkında Emsal Üst Mahkeme Kararı

T.C. BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İSTANBUL 18. HUKUK DAİRESİ

ESAS NO: 2017/2387

KARAR NO: 2019/808

KARAR TARİHİ: 18.04.2019 sayılı kararında özetle

“…….Davalı şirketin kurduğu sistem gereğince oluşturulan gruplardan birine üye olan katılımcının 120 ay boyunca ödediği bedellerin toplamı ile alınacak taşınmazın kur’a ile sahibinin belirlendiği sistemden ayrılması sonucu ödemiş olduğu bedel ile pesin ödediği organizasyon ücretinin iadesi talebine ilişkindir.

Mahkemenin de kabul ettiği gibi sözleşme tip sözleşme olup, organizasyon ücreti adı altında henüz karşılığı olmayan, pesin yapılan ödemeden dolayı davacı için herhangi bir masraf yapıldığı kanıtlanamamıştır.

Davacı da sözleşmeden ayrılmış olup ve matbu olarak düzenlenen sözleşmede öngörülen şart TKHK m. 5 kapsamında haksız şart olduğundan, davacının sistem içinde kaldığı dönemle orantılı olarak davanın kısmen kabulü usul ve yasaya uygundur.

Davalı istinaf talebinde haklı değildir. Bu itibarla; istinaf başvurusunun reddine karar vermek gerekmiş, aşağıdaki gibi hüküm kurulmuştur……” demiş ve tüketiciyi koruyucu yönde hüküm kurmuştur.

Kritik tarih 04.03.2021

Bu tarihte KANUN  FİNANSAL KİRALAMA, FAKTORİNG VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİ KANUNU İLE  BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNA ekleme yapıldı ve 39/A maddesi hükmü gereğince tasarruf finansman şirketlerinin organizasyon ücreti alabileceği kararlaştırıldı. Ancak bunun için tüketici sözleşme imzalanmasindan itibaren 14 gün içinde cayma hakkını kullanmamış olmalıdır…

 Gelinen noktayı özetleyelim

1) 04.03.2021 tarihinden önce imzalanan sözleşmelerde tüketici cayma hakkını ne zaman kullanırsa kullansın yukarıdaki mahkeme kararında olduğu gibi organizasyon ücretinin sözleşmede kaldığı süreye orantilanarak iadesi gerekir. Tabi tüketici haklı bir nedenle sözleşmeden caydi ise ( örneğin kura sırası müşteride olmasına rağmen ödeme yapılmaması) organizasyon ücretinin tamami iade edilmelidir.

2) 04.03.2021 tarihinden sonra imzalanan sözleşmelerde sözleşme imzalanmasindan itibaren 14 gün içinde sebepsiz dahi olsa tüketici cayma hakkını kullanmissa yine organizasyon ücretinin tamamı iade edilmelidir

3) 04.03.2021 tarihinden sonra imzalanan sözleşmelerde sözleşme imzalanmasindan itibaren 14 günlük süre geçtikten sonra sözleşmeden sebepsiz ya da haksız şekilde cayma olmuşsa bu halde organizasyon ücreti iade edilmez. Ancak tüketicinin sözleşmeden cayma için Tabi tüketici haklı bir nedenle sözleşmeden caydi ise ( örneğin kura sırası müşteride olmasına rağmen ödeme yapılmaması)her şartta yine organizasyon ücretinin tamami iade edilmelidir.

Bu konu hakkında benzer makalelerimiz için tıklayın

5/5 - (1)

Bu gönderiyi paylaş

Subscribe
Bildir
guest

17 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.