Tüketici Hukuku
Trend

Faizsiz ev alma sisteminde sözleşmeyi fesih ve organizasyon ücretinin iadesi

Günümüzde oldukça yaygınlaşan faizsiz ev alma vaadiyle kura usulü/çekiliş usulü sistemle çalışan şirketlerin fayda sağladığı kişiler kadar mağdur ettiği kişilerin de olduğu görülmektedir

Bu şirketler sözleşmeye cayma halinde organizasyon ücreti iade edilmez diye hüküm koymakta ve sözleşmeden her ne sebeple olursa olsun cayılırsa bizi ilgilendirmez şeklinde tavır sergilemektedirler, oysaki sözleşmede geçen caymaya ilişkin bu hüküm haksız şart niteliğindedir.

Konu hakkında Emsal Üst Mahkeme Kararı

T.C. BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ

İSTANBUL 18. HUKUK DAİRESİ

ESAS NO: 2017/2387

KARAR NO: 2019/808

KARAR TARİHİ: 18.04.2019 sayılı kararında özetle

“…….Davalı şirketin kurduğu sistem gereğince oluşturulan gruplardan birine üye olan katılımcının 120 ay boyunca ödediği bedellerin toplamı ile alınacak taşınmazın kur’a ile sahibinin belirlendiği sistemden ayrılması sonucu ödemiş olduğu bedel ile pesin ödediği organizasyon ücretinin iadesi talebine ilişkindir.

Mahkemenin de kabul ettiği gibi sözleşme tip sözleşme olup, organizasyon ücreti adı altında henüz karşılığı olmayan, pesin yapılan ödemeden dolayı davacı için herhangi bir masraf yapıldığı kanıtlanamamıştır.

Davacı da sözleşmeden ayrılmış olup ve matbu olarak düzenlenen sözleşmede öngörülen şart TKHK m. 5 kapsamında haksız şart olduğundan, davacının sistem içinde kaldığı dönemle orantılı olarak davanın kısmen kabulü usul ve yasaya uygundur.

Davalı istinaf talebinde haklı değildir. Bu itibarla; istinaf başvurusunun reddine karar vermek gerekmiş, aşağıdaki gibi hüküm kurulmuştur……” demiş ve tüketiciyi koruyucu yönde hüküm kurmuştur.

Avukat Abdulkadir Akıllar Hakkında

Avukat Abdulkadir AKILLAR, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine Türkiye derecesiyle girerek kısa sürede başarılı bir şekilde üniversite eğitimini tamamlamıştır. Gaziantep Barosuna kayıtlı olarak “Çukur Mahallesi Dr.Mecit Barlas Caddesi Suburcu İş merkezi Kat:2 No:6 Şahinbey / Gaziantep” adresinde Avukatlık Ve Hukuki Danışmanlık Hizmeti vermektedir.

Avukat Abdulkadir AKILLAR Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Arabulucular Siciline Kayıtlı Uzman Arabulucu olarak da görev yapmaktadır. Arabuluculuk Vasfında

Banka ve Finans Hukuku, İnşaat Hukuku ile Enerji Hukuku Uzman Arabuluculuk kapsamında da çalışmaları devam etmektedir.

Arabuluculuk vasfı yanı sıra Aktüerya Uzmanlığı Hesap Bilirkişilik vasfı ve eğitimi de bulunmaktadır.

Özel çalışma ise Aile ve İş Hukukudur. Gaziantep ilinde özellikle Aile Hukuku ve İş Hukuku alanında ön plana çıkmış ve bu alanda gerek meslektaşları gerekse de vatandaşlar tarafından bilgisi ve deneyimi rağbet görmektedir.

Akıllar Hukuk Bürosunda kurucu ortak olarak Aile Hukuku, İş Hukuku, Tüketici Hukuku alanlarında hizmet vermekte ofisin diğer ekibi ise  Ceza Hukuku, Ceza Muhakemesi Hukuku, Bilişim Suçları, İdare Hukuku, Fikri Haklar , Tüketici Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Miras Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, İcra Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, Vergi Hukuku, KVKK, Trafik Hukuku, Sağlık Hukuku gibi diğer hukuk alanları da dahil branş branş ayırarak her branş için de alanında uzman bir avukatla çalışmanızı sağlayacak bir sistemle hukuk hayatına devam etmektedir.

En karakteristik özellikleri arasında azimli, iştiyaklı, sıkı takipçi oluşu ve her zaman ulaşılabilir olması yer almaktadır.

Müvekkillerine vermiş olduğu hukuki süreç hakkındaki detaylı bilgilendirmeler ve sürecin tüm olasılıkları ile ilgili aydınlatmalar ile başarılı sonuçlar kendisini memnuniyet oranı çok yüksek avukat seviyesine taşımıştır.

Toplumun genelini ilgilendiren birçok davada başarı yakalamış ve hatta NTV, TRT 1, Anadolu Haber Ajansı, Show TV, Milliyet, Hürriyet, Yeni Şafak, DHA, Haber 7 ve diğer TV Kanalları ve Haber Siteleri ve Genel/Yerel Gazetelerde bu davalar yayın konusu edilmiş ve kendisinden çeşitli tarih ve zamanlarda röportajlar alınmıştır.

İngilizce bilmektedir. Ayrıca Arapçası orta düzeyde olsa da tercüman eşliğinde Arap müvekkilleri ağırlamaktadır.

Düzenli olarak çeşitli yayın alanlarında makaleler yazmaktadır.

Tüketici Avukatı Abdulkadir AKILLAR’dan hukuki hizmet almak istemeniz durumunda sitemizde belirtilen iletişim adreslerinden kendisini ya da ofisimizi arayabilirsiniz.

Değerlendirme: 5 / 5.

organizasyon ücreti iadesi, sözleşmeden cayma halinde organizasyon ücretinin iadesi, eminevim sözleşmeden cayma, birevim cayma bedeli, finansevim sözleşme iptali, birevim sözleşme iptali, eminevim organizasyon ücreti iadesi, eminevim sözleşme iptali, finansevim kura sonuçları,

 

İlgili Makaleler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Özlem
Özlem
6 ay önce

Bende birikim evimden ayrılmak istiyorum ama bütün paramın yanacağını söylüyorlar. Toplam kaç tl tutarım olmuş diyorum. Elinizde doktorlar varsa gönderin işlem yapılmamış olan varsa işlem yapalım diyorlar. Online işlemler sayfaları var proje değişikliği yaptım. 1 hafta önce gözüken para şuan eksik gözüküyor sorguluyorum. Ben size oradan bakmayin yanılırsınız dedim diyorlar. Insanları salak yerine koyuyorlar. Nasıl çıkabilirim parlarım yanmadan bir yol gösterir misiniz ?

emine
4 ay önce

merhaba ben eminevim sisteminden 300 bin tl lik peşinatlı ev alma sistemine girdim 20 bin tl de organısazyon ücreti verdim ama pandemi sürecinde maddi olarak sıkıntı çektiğim için sistemden ayrılmak istiyorum ayılma durumumda ödediğim organisazyon ücretini iade etmeyeceklerini söylediler sözleşmede bu maddenin olduğunu biliyorum ama bende yeni 1 aylık üyeydim ve vazgeçmek istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Meryem
Meryem
4 ay önce

Bu tarz firmalar çoğaldı avukat bey. Bence patlamaları çok yakındır. Olan yine vatandaşa olacak. İnternet ortamından araştırma yapınca şuan firmadan alacağı para konusunda fikrim değişti.

Başa dön tuşu
Call Now Button
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?