Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı nasıl alınır ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı nasıl alınır ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı nasıl alınır ?

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı nasıl alınır ?Kadın çalışanların iş hayatında sahip olduğu birçok hak vardır. Bunlardan biri de evlilik tazminatıdır. Ancak bu ücretin adı evlilik tazminatı olarak değil, kıdem tazminatı olarak geçer. Peki, evlilik tazminatına hak kazanan kişinin sorduğu ‘Evlilik tazminatı nasıl alınır? Evlilik tazminatı hesaplama’ sorularından birkaçıdır.Çeşitli nedenlerden ötürü işten istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Ancak bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalardan biri de kadın işçinin evlenmesi durumudur. Evlilik durumu neticesinde istifa eden kadın işçinin hakları korunmuştur. İstifa eden kişinin evlilik tazminatı alabilmesi için;
-Söz konusu çalışan kadın olmalı
– Kadın çalışan evlenmeli
– Evlilikten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılmalı
– Evlilik cüzdanının bir suretini işten ayrılırken, istifa dilekçesine eklemeli ve kıdem tazminatı isteğini yazıda belirtmeli
– Ödenmemesi halinde dava ile hakkını alabilir
– Evlilik tarihinin üzerinde 1 yıl geçmesi evlilik tazminatı hakkını kaybettirir.
– Evlilik tarihi, evlilik cüzdanının üzerindeki tarihtir. Düğün tarihi, imam nikâhı tarihi geçersizdir, kabul edilmez.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sitesinde bu durum şöyle anlatılmıştır;
Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı alınabilmektedir. Yasal düzenleme gereği; Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekmektedir.
EVLİLİK TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?
Evlilik tazminatı almak isteyen kadın işçi, gerekli evraklarını teslim ettikten sonra istifa süreci başlar. Son alınan aylık maaş (brüt olarak ücret) çalışılan yıl ile çarpılır. Bu ücrete yemek ve prim ücretleri de dahildir.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş


WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.