EVLİLİĞİMİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM ?

EVLİLİĞİMİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM ?

EVLİLİĞİMİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM ?

EVLİLİĞİMİ İPTAL ETTİREBİLİR MİYİM ?Evliliğin iptali hukuken geçersiz olarak yapılan veya sonradan geçersiz hale gelen evliliğin mahkeme kararıyla iptal edilmesini ifade eder.
Evliliğin iptali medeni kanunumuzda mutlak ve nisbi sebepler olmak üzere iki şekilde düzenlenmiştir.
Mutlak Nedenler : Evlilik sırasında eşlerden birinin evli bulunması, Evlilik sırasında eşlerden birinin sürekli ayırt etme gücünden yoksun olması, Eşlerden birinin evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığının bulunması, eşlerden birinin evlenmeye engel olacak derecede hısımlığının bulunması olarak belirlenmiştir.
Nisbi Nedenler : Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk, yanılma hali, evlenmeyi hiç istemediği yahut evlendiği kişi ile evlenmeyi düşünmediği halde yanılarak bu evliliğe razı olma durumu, eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez hale sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılma, eşinin namus ve onur hakkında doğrudan doğruya onun tarafından veya onun bilgisi dışında bir başkası tarafından aldatılarak evlenmeye razı edilme, altsoyunun sağlığı için ağır tehlike oluştura bilecek bir hastalığın gizlenmesi olarak belirlenmiştir.Görüleceği üzere daha çok yoruma açık olan sebepler nisbi sebeplerdir. Evliliğin iptali davası için mutlak sebeplerden birisine sahip olunması durumunda zaman aşımı söz konusu olmamaktadır. Ancak nispi nedenlerde ise 6 aylık bir zaman aşımı süresi mevcuttur.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.