Tüketici Hukuku

Eminevim’de şikayetler patladı Ayrılanlar parasını alamıyor iddiası

NOT: Haber bakırköygazetesi. com sitesine aittir.

Eminevim’de şikayetler patladı, Ayrılanlar parasını alamıyor iddiası

Elbirliği sistemi ile ev sahibi yapan Eminevim, neredeyse Türkiye’nin 81 ilinde faizsiz konut sahibi yapıyor. Ama son zamanlarda Eminevim sisteminden ayrılmak isteyenler parasını alamamaktan şikayetçi….

Türkiye’nin hemen her ilinde faizsiz ev sistemi ile kendi deyimleriyle elbirliği yönetemi sayesinde ev satan Eminevim’de ayrılmak isteyenlere paralarının ödenmediği iddia edildi. Gruba üye olan vatandaşlar, şikayet sitelerine yaşadıkları sorunları yazıyor..

İşte Şikayetvar sitesine Eminevim’le ilgili gelen gelen şikayetler

Eminevim Sözleşme İptali Sonrası

Eminevim’e 15 bin komisyon ücreti 12.5 bin de taksit yatırdım. İptal dilekçesi verdim 6 ay sonra iade yapılır dediler. Arkasından kardeşimin sağlık sorunları ile ilgili dilekçe gönderdim 1 ay erken veririz dediler. Kayınvalidem Mersin Şehir Hastanesi yoğun bakımdaydı acil paraya ihtiyaç oldu yine aradım önemsemediler.

Kayınvalidem vefat etti bari taziye işleri için erken ödeme yapın dedim yine olumsuz cevap aldım. Böyle bir şirkete nasıl bulaştık. Kaldı ki bu para sadaka değil kendi paramız. Yazık diyorum sadece. Bu arada yatırdığım paranın tamamını değil vergiler düşürülüp komisyon ücretini yarısı kadar bir ödeme yapılacakmış.

Eminevim Tarafından Mağdur Duruma Düştüm

Eminevim resmen insanları yanıltma şubesidir. Bir dedikleri birbirini tutmuyor. Sırf Eminevim’e üye etmek için prosedür tam anlatmıyorlar. Sonra yanlış anlama diyorlar. İmzayı attırdıktan sonra muhatap bile bulamıyorsunuz. Eminevim’e güvenerek her yerde reklamı varken böyle bir haksızlığı nasıl yapar gerçekten inanamıyorum.

Ben 200 bin tl bir eve girdim ve girerken 17000 bin tl aktivasyon ücreti istediler peşinat içinde 20 bin tl istediler ve isterseniz organizasyonu 8 ay taksitle ve peşinatı da 6 taksitte ödeyebilirsiniz hiçbir sıkıntı olmayacağını söylediler . Meğerse 14 ay taksitle ödediğim olay ev çıkarsa 14 ay beklemem gerekiyormuş. Tamamen personelin hatası yüzünden ne halleri düştüm. Bilseydim kredi çekerdim, aktivasyon ücreti adı altında masraf.

Bu ne saçma bir olay neden insanlara yanlış yalan bilgiler veriyorsunuz ve bende haliyle ayrılmak istiyorum dediğimde organizasyon ücretim olan 17000TL’nin yanacak diyorlar Geri kalan parayı da 6 ay sonra vereceklermiş. Paramı kullanıyorsunuz değer kaybediyor. Ben bu paramı istiyorum bütün her şekilde her yere başvuru yapacağım sonun kadar gideceğim bu olayın bunu bir an önce çözün sizin personeliniz yüzünden mağdur kaldım ve kendi paramı istiyorum 2018 Eminevim’e 200bin tl çekiliş sistemine kayıt oldum.

Bana dediler ki sen paranın yarısını versen peşinatlı da olsa çekilişli de olsa aynıdır. Sen yeter ki paranın yarısını tamamla biz 200 bin vereceğiz. Tabi bana da çekiliş sistem daha cazibe gelmesinin sebebi de organizasyon ve peşinat taksitte bölecekler diye Bende çekilişli sistemi kabul ettim. Şimdi diyorum paranın yarısını versem ne zaman vereceksiniz diyorlar 12 ay sonra o zamana kadar Eminevim’e 152 bin tl vermiş oluyorum. Bana 48 bin için 18 bin tl alıyorlar. Artık yeter bunlara.

Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

Eminevim Organizasyon Ücreti Fazla Çıkıyor

Sisteme aralık 2019 ‘da dahil oldum o zaman da ev alma gibi bir düşüncem yoktu haliyle ev fiyatlarından fazla haberdar değildim fakat sistemi 5 yıldır takip ediyordum yani ev alma şartlarım oluştuğunda Eminevim gibi bir sistemi tercih edecektim bunun sebebini de söyleyeyim cümleye girmişken faiz korkusu müslüman ülkede yaşıyoruz aldığımız evin içinde huzurla oturalım.

Nitekim yazıldım ve ilk kurada çıktım ocak çekilişinde mayıs ayı çıktı ve peşinatı 6 ay taksitle ödediğim için kasım ayına uzadı bu arada ülkemizde yaşananlardan dolayı fiyatlarda bir hayli bulunduğumuz yerde yükseldi. Geçenlerde şubeye uğradığımda 180 bin lirayı 250 bin liraya çıkartmak istediğimi belirttim ve bana aradaki 70 bin liralık fark için 19 bin lira daha hesap çıkarttılar.

Toplamda ben 180 bin için 17 bin ödedim artı 19 bin lira daha ödediğim zaman toplamda 250 bin liraya 36 bin lira ücret ödemiş olacağım bu fahiş fiyat değil mi bizim bankalardan kaçarak geldiğimiz sistem böyle ücret çıkarırsa bizi tekrar faizin kucağına itmekten başka yol bırakmıyor. Sizlerden istirhamım ücretimi yükseltmek istiyorum fakat bana fiyat konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Şirket yetkilisi geri dönüş yaptı şube ye yönlendirdi yardımcı olacaklarını söyledi işlemleri yaptık evrakları notere tasdiklettirdim kefiller hazırlandı 1 hafta bekledim ve dönüş yine aynı yardımcı olamadılar şu an bu sistemden hiç memnun değilim keşke girmeseydim.

Eminevim ‘de Yaşanan Cayma Hakkı Mağduriyeti

Bundan bir yıl öncesine Eminevim’e kayıt olduk tabi kayıt olmazdan önce bir kere numaramız ellerine geçti mi bitti. Sizi tatlı dille yüz kez ararlar siz yok dersiniz binbir güzel sözlerle eviniz şu ayda teslim taksitinizi kendiniz belirleyin faiz yok derler ikna ettiler. Kayıt olduğunuzda vay halinize o sözleşmede bizler için hiç iyi bir şey yok hep kendilerinin çıkarı mesela diyelim ki 200 bin liralık eve yazıldım sonra ben 250 bin liralık eve çıkacağım hemen organizasyon ücretim yükseldi.

Yazıldığınızdan hemen sonra yatırmamı istediler. Bizde 180 bin liralık eve yazıldık. 20 bin organizasyon ücreti verdik bize yazılırken peşinatı taksitle ödeyin hiçbir sıkıntı olmaz size güzellik yapıyoruz dediler sonradan peşinatı taksitle ödediğiniz için geç alacaksınız evi dediler. Baştan söylemediler herkese de bunu yapıyorlar yazılmanız için ellerinden geleni yapıyorlar. Sonrada temsilciniz bunu demişti dediğinizde o onun suçu diyorlar kenara geçiyorlar. Bir de sürekli personel değişiyor. Bilerek yapıyorlar o onun üstüne atmalı Çünkü.

Faiz Ev Kredi Mortgage Banka Kefil Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

Neyse biz bunu öğrendikten sonra çıkalım dedik organizasyon parasını vermeyiz diyorlar arabaya geçirelim sizi dediler en geç 2020 aralık arabanız teslim dediler bizde bir düşünelim dedik çıkmaya karar vermiştik bizim çıkmamamız için yaptılar. Bizim onayımız olmadan personel arabaya geçirmiş üstelik bize aralık 2020 dedikleri arabayı Kasım 2021 olarak geçirmiş iki şok birden yaşadık.

Şimdi de çıkmak kesin kararımız organizasyon ücretini vermeyeceklermiş. Kusura bakmayın biz o parayı 9 yılda biriktirdik iki çocuğumdan kıstım siz yiyin diye biriktirmedik tabi siz anlamazsınız. Eminevim çalışanları yazın klimalı yerde kışın sıcacık ortamda biz sobalı evde oturalım.

20 bin liralık bana ne işlem yaptınız bana ne faydanız oldu tamam kes kes de paramızı hepsi kesersin. Bir de sloganları evsiz kimse kalmayacak! Bu zamana kadar ayakta kalmanızda insanların girdimi bir daha çıkamayışları sırf paraları yanmasın diye. Bizim paramızı verin kolay mı kazanıyoruz.

Eminevim Bir Daha Asla Kullanmayız!

2 yıl önce 150.000 TL’lik projeye girdik. O dönem bu paraya Malatya’da güzel evler alınabiliyordu. Ancak şu an emlak piyasasındaki inanılmaz artıştan dolayı bu paraya ev alamıyoruz hiçbir şekilde. Önümüzdeki ay parayı teslim almamız lazım. Yetkililere bu projeyi araç alımına çevirmek için başvurduk ancak reddettiler. Köyümüze ev yapalım bu parayla dedik reddettiler.

Paramızı geri alalım dedik komisyonlarını kesip 6 ay sonra vereceklerini söylediler. Şimdi biz bu paraya ev alamıyoruz. Araç alamıyoruz. Köydeki arsamıza ev yapamıyoruz. Ne parayı geri alabiliyoruz ne de kulanabiliyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

Hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar. Yıllardır müşterileri olmamıza rağmen, o kadar kişiye önerip tavsiye etmemize rağmen böyle bir tutumla karşılaştık. Bundan sonra asla çalışmayacağız. Her yerde de bu tutumlarını anlatacağım. İnsanlar güvenmesin, çalışmasın bu firmayla.

Kaynak: https://www.şikayetvar.com/ eminevim

CEVAP HAKKI

Eminevim’den açıklama

02.10.2020 tarihli, içeriğinden sorumlu olduğunuz www.bakirkoygazetesi.com adresiyle internet ortamında yayınlanan gazetenizde şirketimiz “Eminevim’de şikayetler patladı: Ayrılanlar parasını alamıyor iddiası” başlıklı haber, kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir.

Asılsız ve suçlayıcı yayınlarla şirket itibarımızın zedelenmesinden ötürü kamuoyunun bilgilenme ve gerçeği öğrenme hakkı adına işbu cevap ve düzeltme metninin yayınlamasının istenmesi kaçınılmaz olmuştur.

Faiz Ev Kredi Mortgage Banka Kefil Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

sikayetvar.com uzantılı internet sitesi üzerinden alınan şikâyet yorumlarında, firmamız tarafından ilgili kişilere verilen cevaplar eklenmemiştir. Eminevim Sistemi Kurumsal Kimlik çerçevesinde sözleşmemizde belirtilen maddelere göre, çalışmalarını yürütmektedir. Şikâyet konusu olan soru ve yazılara gerekli cevaplar hukuki normlar çerçevesinde cevaplandırılmıştır. Fakat, ilgili sitede bu cevaplara yer verilmediği görülmüştür. Tarafsız gazetecilik ve etik kurallar ile bağdaşmayan bu yazının düzeltilmesini, ilgili haberin de altına eklenerek, okuyucunun dikkatine sunulmasını istemekteyiz.

Bunun yanında ilgili metin içeriğinde mevcut ücret kesintilerinin hukuka aykırı olarak yapıldığı algısı oluşturulmaya çalışılmış, aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmaların aynı usulü izlemekte olduğu göz ardı edilmiş, adeta müvekkil şirketin bir kriz içerisinde olduğu vurgusu kötü niyetli olarak yapılmıştır. Bu hususa ilişkin her türlü yasal haklarımızı saklı tutuyoruz.

30 yıllık köklü bir geçmişi ile 170 bin’i aşkın teslimatı bulunan şirketimizle ilgili gerçek dışı iddia ve ithamlarla, kamuoyunda belirli maksat ve görüşler doğrultusunda yanlış kanaat oluşturan söz konusu habere ilişkin uğradığımız maddi ve manevi zararlar konusunda tüm talep, başvuru ve yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla okuyucularınızın ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki metni bilgilerinize sunarız.

Çeyrek asrın üzerinde geçmişi bulunan Eminevim’in tüzel kişiliğini yıpratmaya yönelik, gazetecilik mesleğinin gerektirdiği objektiflik ve gerçekçilikten uzak haber ile ilgili düzeltme metnimizin yayınlanmasını rica ederiz.

Bakirköygazetesi.com internet sitesi yönetimine;

İnternet siteniz üzerinden “Eminevim’de şikayetler patladı: Ayrılanlar parasını alamıyor iddiası” başlığında yayınlamış olduğunuz haber üzerine tarafımızca cevap ve düzeltme hakkı doğmuştur.

30 yılda 170 bin aile ev ve otomobil sahibi oldu!

Düşük taksitler ödeyerek, faizsiz ev ve konut sahibi olma hayali kuran milyonlarca kişiye ulaşan ve şimdiye kadar 170.000’i aşkın kişiyi konut ve araç sahibi yapan Eminevim Sistemi 1991’den bugüne, yoluna emin ve güvenilir adımlarla devam ediyor.

Ayrıca en son ki teslimat sayısına baktığımızda ise Eylül ayında toplamda 170 binden fazla aile ev ve araç sahibi olmuştur.

Türkiye’nin 81 ilinde açtığı 128 şubesi yanında, sektörde ilk kez uygulanan mobil ofisler üzerinden de verdiği hizmetlerle; faizsiz ev ve konut sahibi olmak isteyen milyonlarca kişiye ulaşan Eminevim her ay farklı illerde konut tapu teslim töreni düzenlemektedir.

Faiz Ev Kredi Mortgage Banka Kefil Gaziantep Ağır Ceza - Anlaşmalı Boşanma - Çekişmeli Boşanma - İşçi - İdari Dava - İş Davası - Velayet - Miras - Tüketici - Avukatı

Eminevim Sistemi nedir?

Eminevim Elbirliği Sistemi, iştirakçilerin dayanışması ve gönül birliğinden oluşmuştur. Bu sistem ile kişiler, Tüm Türkiye’de bütçelerine göre istedikleri yerden ev sahibi olabilirler.

Eminevim sistemi; dayanışma ve güvene dayalı finansman sistemi olup, düşük ve orta gelirli olup konut ve araç sahibi olmak isteyen veya yatırım yapmayı hedefleyen kişilerin ev ve konut sahibi olmalarına fırsat veren bir sistemdir.

Eminevim Sistemi güvenli mi?

Bu sistem ile kişiler, Tüm Türkiye’de bütçelerine göre istedikleri yerden ev sahibi olabilirler.

Emin Şirketler Grubu’nun kurucusu Emin Üstün’ün bundan 30 yıl önce vadeli otomobil almanın yüksek maliyetinden insanımızı nasıl kurtarırım diye düşünürken bulduğu Eminevim’in “Elbirliği Sistemi” Türkiye’de ve dünyada yeni bir finans sistemi olarak yerini alıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) “Elbirliği Sistemi”ni Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemi adıyla kanuni bir çerçeveye oturtma çalışmalarını sürdürüyor.

Eminevim Elbirliği Sistemi’ne kayıt olan ailelerimiz ödemelerini güvence altına almak için (talep ettikleri takdirde) şirketten teminat senedi alabilmektedir. Ayrıca, 30 yıldır Eminevim Sistemine kayıt olup da, teslimatını alamayan veya ayrılma kararı alıp, yasal süre içerisinde ödemesini geri alamayan tek bir müşterimiz dahi yoktur.

Elbirliği, kültürümüze uygun ve bu ülke insanının ürettiği özgün bir modeldir. Bu model BDDK’nın hazırlayacağı kanun tasarısı ve TBMM’de alacağı son şekli ile yasalaşacaktır. Bu düzenleme, Türk modeli olarak, dünya insanlığına ülkemizin hediyesi olacaktır. Eminevim Elbirliği modeli mevcut yapısı ile TDFS sisteminin daha kolay anlaşılmasını ve talep bulmasını sağlayacaktır. Milli tasarruf oranlarını artırırken İslami finansın ülkemizde güçlenmesine katkı sağlayacaktır.

Eminevim Sistemleri fetva verildi mi?

Eminevim, karmaşıklaşan pazar koşulları ve artan ürün çeşitleri sebebiyle halen uygulanmakta olan ve uygulanması düşünülen yeni model ve ürünlerin fıkhi yönden incelenmesi için, konunun seçkin uzmanlarının katıldığı bir “Fıkıh Çalışma Kurulu” oluşturmuştur. Bu kurulda yer alan üye isimleri ise şöyledir:

Prof.Dr. Mürteza Bedir (İstanbul Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Abdullah Kahraman (Marmara Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Hasan Hacak (Marmara Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Tahsin Özcan (Marmara Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi).

Yukarıda açıklanan nedenlerle 02.10.2020 tarihli “Eminevim’de şikayetler patladı: Ayrılanlar parasını alamıyor.” başlıklı gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirici habere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini ve konu ile ilgili sorumluları kınadığımızı bildirerek, bu açıklamanın 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9 uncu maddesine istinaden internet sitenizde ana sayfanızdan kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında bir hafta süreyle yayımlanmasını ve bu haber içeriğinin ilgili siteden kaldırılmasını fazlaya ilişkin kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 04.10.2020

1/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button