İş Hukuku

Cumartesi-Pazar günü işçiler için hafta tatili mi ?

Toplumda genel kanı hafta tatilinin hafta sonu olduğu şeklinde olsa da iş hukuku kapsamında aslında böyle bir genellendirme yapabilme şansımız yoktur. Diğer anlatımla gerek cumartesi günü bakımından gerek pazar günü bakımından bu günler için hafta tatilidir şeklindeki bir genelleme yapılması mümkün değildir.

Konu hakkında Yargıtayın uygulamasına bakıldığında

Eğer bireysel veya toplu iş sözleşmesinde cumartesi gününün açıkça hafta tatili (akdi tatil) olduğu düzenlenmemiş ise o gününün işgünü sayılması gerektiği, davalı işyerinde ise haftanın 6 gününün iş günü, 1 gününün hafta tatili olduğunun kabulü gerekmektedir. Bu nedenle Mahkemece cumartesi ve pazar gününün hafta tatili olarak kabul edilmesi hatalıdır. Yine, bu hesaplama yöntemine göre fazla çalışma ücretinin davacı yararına değişmesi halinde, davacının fazla çalışmalarının hafta tatili olarak hesaplandığı dikkate alınarak bu yönden davalı yararına usuli kazanılmış hak oluşmayacağı kabul edilmeli ve fazla mesai hesabı yapılmalıdır.

Denildiği ve hafta tatili gününün hangi gün olacağını belirleme yetkisinin işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğu belirtilmektedir.

Kısaca haftanın 6 günü çalışma günü 1 günü de hafta tatili olup izin gününün haftaiçi mi ya da haftasonu mu olacağını ise işveren yönetim hakkı gereği kendisi belirleyebilir

Konu hakkında soru, fikir ve yorumlarınızı aşağıda yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


İlgili Makaleler

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Call Now Button
Open chat
Yardıma mı ihtiyacınız var?