Boşanma Kararı Verilmesinden Sonra Hüküm Kesinleşmeden Önce Vefat Etmişse O Halde Evlilik Ölümle Kendiliğinden Sona Erir

Boşanma Kararı Verilmesinden Sonra Hüküm Kesinleşmeden Önce Vefat Etmişse O Halde Evlilik Ölümle Kendiliğinden Sona Erir

Boşanma Kararı Verilmesinden Sonra Hüküm Kesinleşmeden Önce Vefat Etmişse O Halde Evlilik Ölümle Kendiliğinden Sona erirÖZET : Davacı erkek boşanma kararı verilmesinden sonra ancak boşanma ile ilgili hüküm kesinleşmeden önce vefat etmiştir. Bu halde evlilik ölümle kendiliğinden sona ermiş, boşanma davası konusuz kalmıştır. Bu konuda bir karar verilmek üzere hüküm bozulması gerekmiştir.
Yargıtay2. Hukuk Dairesi
Esas : 2020/1960Karar : 2020/2733Karar Tarihi : 08.06.2020 
“İçtihat Metni”
MAHKEMESİ : İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Hukuk DairesiDAVA TÜRÜ : Boşanma
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda bölge adliye mahkemesi hukuk dairesince verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm davalı kadın tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:Davacı erkek boşanma kararı verilmesinden sonra ancak boşanma ile ilgili hüküm kesinleşmeden önce 15.03.2020 tarihinde vefat etmiştir. Bu halde evlilik ölümle kendiliğinden sona ermiş, boşanma davası konusuz kalmıştır. Bu konuda bir karar verilmek üzere hüküm bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına, peşin harcın istek halinde yatırana geri verilmesine, dosyanın ilgili bölge adliye mahkemesi hukuk dairesine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi.
Daha fazla bilgi için doğrudan 05321670913 numaralı telefondan veya diğer iletişim yollarından irtibata geçebilirsiniz.

Makalemizi Oylar Mısınız?

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
Avukata Soru Sor
Merhaba, daha fazla bilgi için, konusunda uzman avukat uygun bir ücret karşılığında size yardımcı olup yol haritanızı çizecektir.