Hukuki Paylaşımlar

Boşanma Davası Ücreti 2021

2021 Yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Boşanma Davası Ücretleri Ne Kadardır?


Boşanma davaları aile mahkemelerinde görülmektedir. Aile mahkemelerinin olmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemeleri Aile Mahkemesi sıfatıyla ilgili davalara bakmakla yükümlüdür. 2020 yılı Asgari Avukatlık Ücret Tarifesine göre Asliye ( Aile) mahkemeleri için öngörülen asgari ücret 4.080,00 TL’dir. Bu ücrete harç, gider avansı, tebligat gideri ve diğer masraflar dahil değildir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Açma Ücret ve Masraflar

Anlaşmalı boşanma davasının mahkeme veznesine yatırılacak harç tutarı her yıl değişmektedir. Çünkü o yıl içerisinde alınacak harç miktarları yasa ile belirlenmektedir. 2021 yılı için boşanma davası açmak için ödenmesi gereken harç Masraf ve giderleri ortalama olarak 450-TL ile 550-TL arasında dEğişmektedir.

2021 Yılı Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti Ne Kadardır?

2021 yılı için çekişmeli boşanma davasının ücreti 4.080,00 TL’dir. Bu ücret yalnız tek taraf için olup her iki tarafında ayrı ayrı avukat tutarak ayrı avukatlık ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu ücret asgari tutar olup, bu ücrete yukarıda bahsedildiği gibi mahkeme harcı, giderler, masraflar ve vergiler dahil değildir. Ayrıca bu ücrete karşı dava vekalet ücreti, mal ayrılığı davası ücreti ve nafaka icra masrafları dahil değildir. Bunlar ayrı davalar olup ayrı ücret tarifesine tabidir. Tüm bu masraf ve davaların ortalama ücreti düşünüldüğünde Mersin ili için bir çekişmeli boşanma ve mal ayrılığı davası ortalama 10.000-22.000 TL arası tutmaktadır.

Boşanma Davası Açma Süresi

Boşanma davası açma süresi her boşanma sebebine göre farklılık göstermektedir. Her boşanma sebebine göre dava süreleri şu şekildedir:

 • TMK Md. 161 kapsamında “zina” sebebiyle boşanma davası için dava süresi 6 ay ve her halükarda 5 yıldır.
 • TMK Md. 162 kapsamında “Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış” sebebiyle boşanma davası için dava süresi 6 ay ve her halükarda 5 yıldır.
 • TMK Md. 163 kapsamında “Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme” sebebiyle boşanma davası için dava süresi yoktur. Bu sebebe dayanarak her zaman dava açılabilir.
 • TMK md. 164 kapsamında “Terk” sebebiyle boşanma davası için dava süresi en az 6 aydır.
 • TMK Md. 165 kapsamında “Akıl hastalığı” sebebiyle boşanma davası için dava süresi yoktur. Bu sebebe dayanarak her zaman dava açılabilir.
 • TMK Md. 166 kapsamında “Evlilik birliğinin sarsılması” sebebiyle boşanma davası için dava süresi yoktur. Bu sebebe dayanarak her zaman dava açılabilir.

Boşanma Avukatı Ücretlerine İlişkin Baro Tarifeleri

Türkiye Barolar Birliği tarafından 2021 yılı için Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde belirtilmiş olan 4080 TL tutarında ücretin altında olmamak kaydıyla işin zorluğuna ve müvekkil ile karşı tarafın durumuna göre avukat tarafından herhangi bir ücret tayin edilebilir. Bu ücretin altında avukatlık ücreti almak bir avukat için disiplin suçudur ve yaptırımı vardır. Boşanma davaları için asgari ücret olarak belirtilen bu rakam çoğunlukla yalnızca anlaşmalı boşanma davaları için teklif
edilmektedir.

Boşanma Davası Ücreti Şehirlere Göre Değişir mi ?

Boşanma davası ücretleri şehirlere göre değişiklik gösterebilecektir. Her şehir barosu kendi tavsiye nitelindeki avukatlık ücret tarifesini yayınlamaktadır.

Örneğin, İzmir Barosu’na göre:

Avukata sözlü danışma ücreti: 880 TL

Dava dilekçesi yazılması: 2010 TL

Yıllık farklılıklar söz konusudur.

Her yıl %10 ila %20 artış görülür. Örneğin İzmir’deyseniz, avukata 1 saat danıştıktan sonra 660 TL ödeme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bir saat yeterli gelmediyse her 15 dakikada bir ise 275 TL ödeme yapmanız gerekecek. Fakat avukatınızla yapmış olduğunuz anlaşmaya bağlı olarak bu miktar değişebilmektedir.

 1. İstanbul’da avukata bir saatlik danışma: 935 TL
 2. Ankara’da avukata bir saatlik danışma: 1100 TL
 3. Yazılı danışma: 1320 TL
 4. Çağrı üzerine sözlü danışma: 1045 TL
 5. Dava dilekçesinin hazırlanması: 2010 TL
 6. Boşanma İçin Ücretler
 7. Anlaşmalı boşanma: 4675 TL
 8. Çekişmeli boşanma: 6650 TL -10400 TL
 9. Maddi ve Manevi Tazminat İçin Ücretler
 10. Çekişmeli davalarda 6050 TL’den aşağıda olmamak kaydıyla değerin %15’i alınır.
 11. Diğer Davalar İçin Ücretler
 12. Nafaka davaları için 3870 TL,
 13. Nişan bozulmasından dolayı açılan davalarda 4675 TL’den az olmamakla birlikte değerin %15’i.

Boşanma Davası Ücreti Hakkında Örnek Yargıtay Kararları:

T.C.
YARGITAY HUKUK DAİRESİ
E. 2012/21314
K. 2013/6993
T. 14.3.2013
Vekalet Ücreti İstemi (Boşanma Davası İçinde İstenen Boşanmanın Feri Niteliğindeki Nafaka ve Tazminat Taleplerinin Kabul veya Ret Durumuyla Boşanmaya Neden Olan Olaylardaki Tarafların Kusur Dağılım ve Derecesi Vekalet Ücretine Esas Alınamayacağı)
BOŞANMA DAVASI (İçinde İstenen Boşanmanın Feri Niteliğindeki Nafaka ve Tazminat Taleplerinin Kabul veya Ret Durumuyla Boşanmaya Neden Olan Olaylardaki Tarafların Kusur Dağılım ve Derecesi Vekalet Ücretine Esas Alınamayacağı- Vekalet Ücreti İstemi)
TARAFLARIN KUSUR DAĞILIM VE DERECESİ (İle Boşanma Davası İçinde İstenen Boşanmanın Feri Niteliğindeki Nafaka ve Tazminat Taleplerinin Kabul veya Ret Durumu Vekalet Ücretine Esas Alınamayacağı- Vekalet Ücreti İstemi)

Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button