Ceza HukukuHaberler
Trend

Sosyal Medya Hesabını Çalmanın Cezası Nedir? Bilişim Suçları?

Günümüzde akıllı telefonların ve internet kullanımının yaygınlaşması nedeniyle artık tüm işlemlerimizi eposta ile takip etmekteyiz. Banka ve ücretli, ücretsiz tüm işlemlerimizi eposta üzerinden takip ediyor olmamız nedeniyle internetin araç olarak kullanılarak işlenen suçlarda artış göstermektedir.

Bilişim alanında işlenen suçların başında ise, e-posta ve sosyal medya hesaplarının çalınarak ele geçirilmesi yer alıyor. Ele geçirilen bu hesaplar sayesinde çok ciddi boyutlarda dolandırıcılık suçu işlenmektedir.

Bu nedenle bilişim suçları ile alakalı Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemeler ile cezai yaptırımlar getirilmiştir.

Hack adı altında birçok yöntem ve taktik ile kişileri mağdur etmek amacıyla yola çıkan kişiler internet siteleri, şahıs e-posta ve sosyal medya kullanıcılarını hedef almaktadırlar.

Sosyal medya hesapları, kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve özel verilerini barındırdığı için sosyal medya hesabının güvenliği önem arz eden bir konu haline gelmektedir.

Yargıtay Twitter, Facebook, Instagram vb gibi sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesinden sonra bu hesaplar üzerinden hesabı çalınan kişi aleyhine video , resim paylaşılmasını veya sahte bir başka hesaptan başkasına ait bilgilerin sızdırılmasını ;

İnternet yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğunu önemle  belirtmiştir.

Türk Ceza Kanununda;

Bilişim sistemine girme başlıklı

 • 243. Maddede; bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye; bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verileceği,

Ve bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse; altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceği,

Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme başlıklı

 • 244. Maddede bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi; bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği

Ve bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi; altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceği düzenlenmiştir.

SOSYAL MEDYA HESABIM ELE GEÇİRİLDİ NELER YAPABİLİRİM?

E-posta veya sosyal medya hesabınızın üzerinde başkalarının hakimiyetiniz hissettiğiniz ya da hesaplarınıza erişim sağlayamadığınız an itibariyle hesabınıza tanımladığınız kurtarma, yedek mail adresiniz üzerinden erişim sağlayıp saylayamadığınızı kontrol etmek olmalıdır. Kurtarma, yedek mail adresinize erişim sağlayabiliyorsanız hemen bağlantılı tüm hesaplarınız ile alakalı şifre değişimi yapılmalıdır.

Hesabınıza ait tüm erişim bilgileriniz değiştirilmiş ise hizmet aldığınız platformun destek kısmından durumu bildirmeniz, hesabınız üzerinden yazışma yapılıyor ise profilinizdeki kişilerin zarara uğramaması için arkadaşlarınıza bilgi verip şikayet etmelerini sağlamalısınız.

Dünya genelinde kullanılan Facebook, ok.ru vb sosyal medya sistemlerinde bu işlemler dakikalar içerisinde yapılan müdahale ile durdurulabiliyor.

E-posta veya Sosyal Medya Hesabınız Üzerinden Dolandırıcılık Yapılıyorsa Son dönemlerde sıklıkla karşılaşılan sosyal medya hesaplarının çalınması ile birlikte profilinizdeki arkadaşlarınızdan para talep edilmesi durumunda size en yakın Emniyet birimine giderek ya da Cumhuriyet Başsavcılığına yapacağınız suç duyurusu ile yapılmakta olan dolandırıcılık girişimlerinin sizin tarafınızdan yapılmadığı, işlenen ya da işlenecek suçlarla ilgili bağlantınızın olmadığını hesabınızın üçüncü şahıslar tarafından ele geçirildiğini bildirmeniz gerekmektedir.
Yaşanacak olası mağduriyetinizin önüne geçebilmek için alanında uzman bir avukattan yardım almanızda fayda görüyoruz.
Eposta ve Sosyal Medya Hesap Çalma Suçu ve Cezası ( Hack)Eposta ve sosyal medya hesaplarını çalmak, bu hesaplar üzerinde işlem yapmak gibi eylemler yukarıda da belirtildiği üzere Türk Ceza Kanunu anlamında suç oluşturmaktadır.


5237 sayılı Türk Ceza Kanunu

 • Madde 243 Bilişim sistemine girme suçunu ele alan
 • Madde 243 (1)’de bir bilişim sisteminin bir kısmına ya da tamamına hukuka aykırı olarak giren, şifre değişimi yaparak orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilir.
 • Madde 243 (2)’de ise Yukarıdaki fıkrada tanımlanan eylemlerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi durumunda, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.
 • Madde 243 (3)’de Bu eylemler nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.
 • Madde 243 (4)’de Bir bilişim sisteminin kendi içinde veya bilişim sistemleri arasında gerçekleşen veri transferlerini, sisteme girmeksizin teknik araçlarla hukuka aykırı olarak izleyen kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme
 • Madde 244 (1)’de Bir bilişim sisteminin çalışmasını engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
 • Madde 244 (2)’de Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
 • Madde 244 (3)’de Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
 • Madde 244 (4) ‘de Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına çarptırılır.

Yukarıda kanun maddeleri ile birlikte açıklanan hususlarda yaşamış olduğunuz bir mağduriyetiniz, sormak istediğiniz sorunuz bulunuyor ise alanında uzman bir bilişim avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

5/5
5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Call Now Button