Hukuki Paylaşımlar

Anlaşmalı Boşanma Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma için iki tarafın da imzaladığı dava dilekçesi, Boşanma davasının taraflarına ve eğer bulunuyorsa çocuğa ait kimlik belgeleri, Dava için gerekli olan harç ve giderlerin ödemesi, Tarafların anlaşmalı şekilde yaptıkları mal paylaşımı ya da devir işlemlerinin belgeleri bulunması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası ücreti: 9.500 TL. Çekişmeli boşanma davası ücreti: 12.500 TL.

Aile Mahkemesi Hakimi taraflara boşanma isteklerinde kararlı olup olmadıklarını ve boşanma protokolünde ki imzanın kendilerine ait olup olmadığını soracaktır.

Tek celsede sonuçlanan anlaşmalı boşanma davalarında Adalet Bakanlığının belirlediği sonuçlanma süresi 40 gündür. Boşanma feragat halinde bir günde kesinleşir. Boşanma kararının nüfus kayıtlarına geçme süresi ise 7 gündür.

Boşanma davasında kadının yasal hakları, çocuğun tedbiren velayetini talep etme hakkı, kadın için tedbir, iştirak, yoksulluk, çocuk için tedbir nafakası, maddi- manevi tazminat, ziynet eşyası alacakları, mal rejiminden doğan alacak, aile konutu şerhi isteme şeklindedir.

Anlaşmalı boşanmanın en önemli şartı duruşmaya tarafların girme zorunluluğunun bulunmasıdır. Her iki eşin vekili olsa dahi duruşmada asiller hazır bulunmalıdır. Duruşmada hakim boşanmayı kabul edilip edilmediği, protokol maddelerinde mutabık olup olmadığını soracaktır.

Boşanma Davası Açma Ücreti
Boşanma davası açma için ödenecek olan başvuru harcı her yıl değişmektedir. 2021 yılı için başvuru harcı 45,00. TL'dir. Tanık dinlenecekse, bilirkişi raporu talep edilecekse 1.000,00 TL civarında bir gider avansı da yatırılmalıdır.

2020 Boşanma davası açma masrafı ile harç olarak 45 Türk Lirası, tanık veya delil gerekiyorsa ise masraflar ile birlikte 700 TL civarında olmaktadır. Çekişmeli davalar da ise harcın yanında 1000 TL civarında bir masraf çıkabilmektedir.

Yargılama giderleri ,tanık sayısı, delillerin niteliği, boşanma davasının türü yani anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmasına göre faklılık gösterecektir. Anlaşmalı boşanma davalarında tanık ve tebligat gideri alınmadığı başvuru harcı dahil 350/400 TL tutarında masrafın mahkeme veznesine ödenmesi gerekmektedir.

İlgili protokol şartlarının kanuna uygun olması yeterli değildir, eşlerden diğerinin kabul etmemesi halinde hakim boşanmama yönünde karar verecektir. Anlaşmalı boşanma süreci, çekişmeli boşanmanın aksine tek celsede ve aynı gün sona erer, ayrılmak için başvurulacak en kısa ve uygun yoldur.

Anlaşmalı boşanmada ilk duruşma ne zaman olur? Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davası gibi uzun süren işlemleri olmadığından, duruşma günü hemen verilir. Anlaşmalı boşanma davasında duruşma günü tarih olarak 1 gün ve 30 gün içerisinde yapılır.

Boşanma Davası E-Devlette Hemen Görünür Mü? Boşanma davası E-Devlet üzerinden açılmaz. Elinizde boşanma dava dilekçesi ile bölgenizdeki aile mahkemesine gitmeniz

Boşanmak isteyen kişilerin eğer kendi avukatı yoksa avukatsız bir şekilde de boşanma davası açmaları mümkündür. Taraflardan birisinin gidilen adliyede Aile Mahkemesine başvuru yaparak boşanma davası açması da mümkündür. Boşanma davaları tek taraflı olarak açıldığında çekişmeli boşanma davası olarak bilinir.

Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanmaya nazaran daha kısa süren bir dava olsa dahi bu dava türünde de takibin avukat aracılığıyla yapılması, tarafların sonradan hukuki ve maddi kayıplar yaşamaması adına faydalı olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasında mahkeme masrafları ve varsa vekalet ücreti hususunda da tarafların anlaşmaya varmış olması gerekir. Dolayısıyla masraflar ve vekalet ücreti de taraflar arasındaki anlaşmaya göre ödenir.

Boşanma dava dilekçesi ve davanın açılması ile davalı eşe tebligat gönderilir. Gönderilen tebligatın alınmaması durumunda kişinin mernis adresine tebligat çıkarılır. Tebligat kanuna göre mernis adresine gönderilen tebligatın alınmaması halinde kayıtlı olduğu adrese bağlı muhtarlığa tebligat yapılır.

Anlaşmalı protokol bozulur mu sorusu, anlaşmalı boşanma davası açmayı düşünen kişiler tarafından sorulmaktadır. ... Öte yandan dava gerçekleşmiş ve kesin bir sonuca ulaşılmış ise anlaşmalı protokol bozulamamaktadır.

Boşanma protokolünün noterde hazırlanması şartı bulunmamaktadır. Protokolün hukuka uygun bir şekilde hazırlanması ve mahkemeye ıslak imzalı olarak sunulması yeterlidir.

Boşanma davasının hangi yerdeki, ildeki, ilçedeki mahkemede açılacağı konusu yetki konusudur. Boşana davasında yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesi olsa da başka bir şehirde açılan boşanma davasına karşı taraf cevap süresi içinde itiraz etmezse dava görülür.

Boşanma protokolünün hazırlanmasının akabinde açılan davada en yakın güne duruşma tarihi verilir. Duruşma günü eğer çok önemli bir eksiklik bulunmaması ve tarafların hazır olmaları halinde tarafların aynı gün (bir günde) boşanmalarına karar verilir. Anlaşmalı Boşanma En Hızlı Boşanma Türüdür.

Boşanmak isteyip istemedikleri ve boşanmanın sonrasında maddi – manevi konularda anlaşma içerisinde olup olmadıkları sorularını yöneltir. Ayrıca anlaşmalı boşanma öncesinde hazırlanan ve dilekçe ile mahkemeye sunulan boşanma protokolünü kabul edip etmediklerini de sorar.

Anlaşmalı protokol bozulur mu sorusu, anlaşmalı boşanma davası açmayı düşünen kişiler tarafından sorulmaktadır. Öte yandan dava gerçekleşmiş ve kesin bir sonuca ulaşılmış ise anlaşmalı protokol bozulamamaktadır.

Mahkemenin hükmünce belirlenen mal paylaşımları, tapu müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının karara bağlanmasının ardından, tapu devri harcı yatırılmalı ve tapu müdürlüğünde mal paylaşımları gerçekleştirilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar talimatla dinlenemez. Bu nedenle davanın açıldığı mahkemede bulunmalısınız.

Her iki tarafın da duruşmaya bizzat katılması zorunludur. Anlaşmalı boşanmada taraflar duruşmaya gelmezse ne olur? Her iki eş duruşmaya gelmez ise hakim tarafından dosyanın işlemden kaldırılması yönünde karar verilecektir. 3 ay içerisinde yeniden başvurulması halinde duruşma günü verilebilecektir.

Anlaşmalı Boşanma hakkındaki makalemiz için tıklayın

Makalemizi Oylar Mısınız? post

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
Gönder
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhabalar hukuki sorununuz hakkında nasıl yardımcı olabiliriz ?
Call Now Button